Pałuki leżą nad Notecią, na pograniczu Wielkopolski, Kujaw i Krajny. Ich znaczna części mieści się na obszarze powiatu żnińskiego, a miasto Żnin uznaje się często za nieformalną stolicę Pałuk. Tym samym region ten znajduje się głównie na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Trzeba jednak zaznaczyć, że największe miasto Pałuk, Wągrowiec, to jeszcze województwo Wielkopolskie. Najstarszą wzmiankę o Pałukach znajdziemy w zapiskach Jana z Czarnkowa (XIV w.). Nazwa regionu pochodzi prawdopodobnie od wyrazu „łuk” albo „łęg” i wzięła się z łukowatego (czyli pagórkowatego) ukształtowania terenu Pałuk oraz ich podmokłych łąk.
Głównym wyróżnikiem Pałuk są jednak jeziora. Region bywa wręcz nazywany krainą 130 jezior. To naprawdę dużo, gdy zdamy sobie sprawę, że Pałuki zajmują zaledwie 2 tys. km2. Większość z nich położona jest na Pojezierzu Chodzieskim, a jeziora południowe - na Pojezierzu Gnieźnieńskim. Malownicze zróżnicowanie terenu to niewątpliwie jeden z licznych atutów Pałuk, które czynią z nich wielką atrakcję turystyczną tej części Polski.
Pałuki stanowiły ważną część polskiej państwowości już u jej zarania, za pierwszych Piastów. To właśnie w tym regionie znajdował się słynny gród Biskupin, a do Gniezna, które co prawda nie znajduje się w granicach Pałuk, dojedziemy ze Żnina zaledwie w pół godziny.
Ze względu na warunki naturalne urbanizacja Pałuk zaczęła się późno i przebiegała wolno. Z tego też powodu mocno utrwaliła się tutaj kultura ludowa - zwłaszcza rzeźbiarstwo i muzyka oraz taniec.
Tradycje te przetrwały do dziś, w przeciwieństwie do urokliwej architektury drewnianej, która zachowała się niestety szczątkowo - zarówno jeśli chodzi o jej odnogę sakralną (np. kościół w Gąsawie z XVII wieku), jak i świecką (chłopska chałupa w Biskupinie, z XVIII wieku).
Do Pałuk przyciąga przede wszystkim ich niezrównana, unikatowa przyroda: zapierający dech w piersiach błękitno-zielony kolaż jezior, łąk, lasów, pól, pagórków oraz dolin.
Drugi wymiar, który nadaje Pałukom wyjątkowości to ich kultura, historia i etnografia. Warto zawitać w tutejszych malowniczych miasteczkach i cieszyć się myślą, że niektóre z nich odwiedzili przed nami średniowieczni rycerze, książęta, a może i sami królowie (np. Bolesław Chrobry). O Żninie, Wągrowcu i Biskupinie już wspomnieliśmy. Inne miasteczka warte wizyty to Gąsawa, Wenecja, Gołańcz, Kcynia i Rogowo.
Znajdziemy tam wiele historycznych zabytków. Każdy w szkole słyszał o skansenie i zrekonstruowanym grodzie w Biskupinie, ale pewnie mało kto wie o gotyckiej wieży i kościele św. Floriana w Żninie, ruinach zamku w Gołańczy, licznych pałuckich muzeach (także tych sięgających nieco bliższych nam czasów, jak Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji).
Naprawdę warto odwiedzić wszystkie te miejsca!
Jeszcze dalej w przeszłość zabierze nas Park Dinozaurów w Rogowe - wspaniała atrakcja nie tylko dla najmłodszych.
Powyżej wymieniliśmy tylko kilka miejsc, które warto zobaczyć w Pałukach. Jest ich znacznie więcej, a nasz region to wyjątkowo wdzięczne miejsce. Aż chce się je odkrywać! Do czego z całego serca zachęcamy.
Camping Czapla może stanowić idealną bazę wypadową do wędrówek i przejażdżek po Pałukach (a także – wycieczki do pobliskiego Gniezna). Jest to region niezbyt rozległy, ale niezwykle obfity w atrakcje, zabytki, ciekawostki i wspaniałe widoki - dlatego warto spędzić tutaj więcej czasu. Nasz ośrodek świetnie się do tego nadaje!